Arşiv

71. Berlin Film Festivali

Berlin2021_Acilis_WebBanner_1200x550px_5 (2)

Uzun Metraj Filmler

Belgesel ve Kısa Filmler

Festivaller ve Film Şirketleri

Türk Sineması Berlinale’de Tanıtıldı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı işbirliği ile organize edilen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde 2020 – 2021 tarihlerinde üretilen veya yapım aşaması devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler görücüye çıktı.

Ayrıca yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine olanak sağlayan “Yabancı Film Yapım Desteği” uluslararası sinema profesyonellerine tanıtıldı. Planlanan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.

Berlin Film Festivali 1 – 5 Mart tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşti

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olarak kabul edilen Berlin Film Festivali kapsamında düzenlenen Avrupa Film Pazarı etkinliği bu yıl 1 – 5 Mart 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşti.

71. Berlin Film Festivali, Covid-19 salgını nedeniyle 1 – 5 Mart arasında çevrimiçi olarak sinema profesyonellerine yönelik düzenlenen market etkinliklerinin ardından 9 – 20 Haziran arasında filmlerin salonlarda fiziksel olarak seyirciyle buluştuğu iki farklı tarihte yapıldı.

15 filmin büyük ödül için yarıştığı ana yarışmanın jüri üyeleri arasında, önceki yıllarda Altın Ayı kazanan yönetmenler Mohammad Rasoulof, Nadav Lapid, Adina Pintilie, Ildiko Enyedi, Gianfranco Rosi ve Jasmila Zbanic yer aldı.

“Okul Tıraşı” Berlinale Panorama’da

Yönetmen Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği ikinci uzun metraj filmi “Okul Tıraşı”, 71. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümüne seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir