Basın

TÜRK SİNEMASI 72. BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE!

TÜRK SİNEMASI 72. BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE!

Türk Sineması, 72’ncisi gerçekleştirilecek olan Berlin Film Festivali’nde tanıtılıyor. Etkinliğin Festival bölümü fiziki olarak gerçekleştirilirken European Film Market bölümü çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Bakanlık Destekli “Klondike” Filmi Panorama Seçkisinde!

Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Maryna Er Gorbach, bu ödülü kazandığı “Klondike” filmi ile 72. Berlin Film Festivali’nin Panorama seçkisinde yer alıyor. Film, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Ortak Yapım Desteği almıştı.

Avrupa Sineması’nın önemli yönetmenlerinden Alain Guiraudie’nin yeni filmi Nobody’s Hero’nun gösterimiyle açılacak olan Panorama seçkisinde ayrıca “Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması” belgeseliyle tanınan yönetmen Cem Kaya’nın “Aşk, Mark ve Ölüm” filmi de seyirciyle buluşacak.

Festivalde yer alacak bir diğer isim, “Sarı Zarflar” filmi ile Berlinale Co-Production Market’te yer alacak yönetmen İlker Çatak olacak.

Ana Yarışmada 18 Film

72. Berlin Film Festivali ana yarışmasının jüri başkanlığını Hint asıllı Amerikalı yönetmen M. Night Shyamalan üstleniyor. Festivalde aralarında Francois Ozon, Claire Denis, Hong Sang-soo, Ulrich Seidl gibi yönetmenlerin yeni filmlerinin yer aldığı 18 film Altın Ayı ödülü için yarışıyor.

European Film Market’te “Türk Sineması” Tanıtılacak

European Film Market kapsamında Türk sinemasının uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerindeki en yeni ve geliştirme aşamasında olan projeleri tanıtılırken Türk filmleri uluslararası arenada görücüye çıkacak.

Festivalde bilgi ve teknoloji aktarımı, yerel fon kaynaklarına erişim, potansiyel pazarlar oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerinin gelişmesi gibi sebeplerle sinema sektöründe oldukça önemli hale gelen ortak yapım ve proje imkanları da görüşülecek.

Berlin Film Festivali’nde ayrıca yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren “Yabancı Film Yapım Desteği” uluslararası film yapımcılarına anlatılacak. Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir